Interview: SCNTST
SCNTST was de jongste artiest op de affiche van Modfest, maar hij is al lang geen kleine naam meer. De jongeman mocht vorig jaar meteen op het label van Boys Noize tekenen, bracht daar een eerste EP uit en werd ondertussen de hemel in geprezen door labelmaatjes als Djedjotronic en Audionite. Toen we hem ontmoetten, in de backstage van de Muziekodroom, bleek Bryan Müller een vrij timide jongen, maar wel eentje die direct openbloeit als het over muziek gaat.
Dat kan ook moeilijk anders als je op minder dan een jaar tijd drie EP’s - waarvan eentje binnenkort op BNR Trax en eentje op Boysnoize Records uitkomt- én een volledig album -waarin ook enkele samenwerkingen met de labelbaas zelf te horen zullen zijn- afwerkt. Mochten jullie je afvragen waarom zijn nummers zo hoog scoren in de Beatport charts: hij koopt gewoon telkens zelf ook zijn eigen nummers, zodat hij op zijn minst de afgewerkte versie kan terugvinden. In Hasselt vertrouwde SCNTST ons nog enkele andere dingen toe.
FUZZ - Hallo Bryan. We lazen op Twitter dat je nog bent gaan shoppen in Hasselt. Zijn de platenwinkels daar dan zo laat open?
SCNTST: Yeah, recordshopping! De winkel bleef speciaal nog wat langer open na het sluitingsuur, dus ja. Ik koop nog steeds graag vinyl en ik vond er in de platenzaak onder meer House Of God van DHS, ken je dat?
FUZZ - Natuurlijk! Dat is toch een van de meest gesamplede platen ooit. The Subs gebruikten er een sample uit bij Music Is The New Religion en onlangs deden Fatboy Slim & Riva Starr nog hetzelfde voor hun Get Naked.
S: Klopt. Ik heb geluk dat ik het origineel nog vond! (Goldfox wandelt binnen en groet hartelijk, nvdr.). Eigenlijk kocht deze kerel die plaat voor me! (Wijzend)
Goldfox: Ja, eigenlijk zijn alle winkels hier al toe. Er zijn ook al niet veel platenwinkels in de buurt van Hasselt, daarom trokken we naar Paal bij Beringen. Die platenwinkel was nog vrij groot, ik was verrast!
FUZZ - Waarschijnlijk ben je de vragen over je leeftijd al beu gehoord, maar het valt natuurlijk niet te ontkennen dat je nog maar 18 bent. Wil dat zeggen dat je nog steeds naar school gaat? En valt zoiets dan wel te combineren met de halve wereld rond te reizen om te dj’en?
S: Ja, ik zit nog steeds op de schoolbanken. Het is best moeilijk, die combinatie, maar het lukt wel. Wanneer je moet draaien en er de volgende dag dan terug vroeg uit moet is het wel lastig. Je bent constant moe. Gelukkig kennen de leerkrachten mijn situatie wel, en ze blijven me aanmoedigen om school af te maken. Ze gaan er cool mee om, want ik moet nog twee of drie jaar afhaspelen.
Mijn ouders steunen me ook enorm. Mijn pa vind het echt te gek, m’n ma blijft toch ook voorzichtig de nadruk op het schoolgaan leggen. Ze houden me met beide voeten op de grond.
Wanneer je moet draaien en er de volgende dag terug vroeg uit moet voor school is het wel lastig. Je bent constant moe.
FUZZ - Hebben ze door wat het betekent in de muziekwereld dat zo’n label en zo’n namen je steunen?
S: Mijn pa wel, hij checkt ze dagelijks op het internet. M’n ma iets minder, maar langzaam maar zeker apprecieert ze het wel. Ze vind het cool wat ik doe.
FUZZ - Hoe kwam je eigenlijk met elektronische muziek in contact?
S: Ik denk toch vooral door mijn vader. Het eerste album qua elektronische muziek dat ik hoorde was er eentje van Fatboy Slim dat in zijn verzameling zat. Maar toen besefte ik nog niet eens dat er genres als ‘electro’ bestonden. Ik vond het echt leuk en toen volgde Justice snel. Uit dankbaarheid maakte ik onlangs zelfs een speciale mixtape voor mijn vader.
FUZZ - Leerde je Justice dan ook kennen dankzij je vader?
S: Nee nee! Door het internet en enkele vrienden. (Lacht)
Ik luister ook nog steeds erg veel naar andere muziek hoor. Zoals hiphop, een beetje indie, heel veel r&b. De nieuwe hiphop is nog vrij populair in Duitsland eigenlijk, maar ik vind die maar niks. Het draait daarbij enkel om elkaar te dissen en dirty talking. Ze fucken de beats wat, daar hou ik niet van. Ook die nieuwe flow van hiphop die zich verweeft met elektronische beats moet ik echt niet hebben.
FUZZ - Jij hebt zelf blijkbaar ook een muzikale achtergrond. Welke instrumenten bespeel je?
S: Ja, ik speel nog altijd drum. Al sinds ik 5 was, al heb ik nooit echt muziekschool gevolgd. Soms speel ik mee in het groepje van m’n vader. We brengen zowat alternatieve rock, wel enkel covers, The Doors bijvoorbeeld.
FUZZ - Je woont in een dorpje dichtbij München. Dat staat nochtans niet echt gekend als een elektronica-oord. Iedereen heeft het steeds over Berlijn als de ‘hoofdstad van de techno’.
S: Er is niet echt een muziekscene, nee. Allemaal vrij commercieel, soms is dat echt brol. Ze maken er echt een zootje van. Nu, er zijn ook echt coole dingen te doen, maar ik slaag er op een of andere manier in die altijd te missen. Ik ga er in feite nooit echt uit.
FUZZ - Berlin Calling van Paul Kalkbrenner was erg belangrijk voor jou, hebben we gelezen. Was het moment dat je die film zag de doorslaggevende prikkel om zelf muziek te maken?
S: Ja, want het leek me echt cool om daar te zitten met je midi-keyboard en Ableton. Ik wou hetzelfde doen en kocht die dingen gewoon. Zo begon ik simpelweg. De lifestyle van een producer sprak me wel niet aan in die film, het was echt vanwege de liefde voor de muziek.
FUZZ - Je stijl staat omschreven als ‘advanced techno’. Leg eens uit, want wij hebben geen idee wat men daarmee bedoelt.
S: Ik heb er zelf geen idee van wat ze daarmee bedoelen! (Lacht)
Mijn sound is erg gevarieerd omdat ik met veel verschillende dingen bezig ben. Zelfs dingen die niet elektronisch zijn. Ik maak tracks die verschillend zijn, niet heel de tijd technogebeuk. Er komt ook house of underground in voor.
FUZZ - Op het Berlin Festival vertelden Audionite en Djedjotronic dat ze elke dag wel een paar tracks van jou in hun mailbox vinden. Ook enkele tweets van Boys Noize en Oliver van de Ego Troopers schreeuwden een halt toe aan je maniakale producetempo.
S: Zoals je op mijn SoundCloud kan zien, heb ik al erg veel muziek gemaakt. Soms schiet er een idee te binnen en dan kan ik gewoon niet stoppen met dat volledig uit te werken. Het gebeurt wel eens dat iets op een dag klaar is. Van sommige dingen ben ik vaak op het moment zelf niet tevreden, maar achteraf dan wel. Niemand klaagt echt over de hoeveelheid, tot nu toe. (Lacht)
FUZZ - Moet je het origineel van een nummer ook goed vinden vooraleer je er een remix van begint te maken?
S: Nee, dat denk ik niet. Ik zeg bijna altijd toe als iemand vraagt om een remix. Ik begin er gewoon aan zonder plan, zelfs niet of het techno of iets anders zal worden. Mocht Britney Spears me dus om een remix vragen zou ik ook niet resoluut ‘nee’ zeggen. Waarom niet, je weet maar nooit.
FUZZ - Kwam je net als Audionite via een simpele tweet op Boysnoize Records terecht?
S: Ja, min of meer. Eigenlijk heb ikzelf wel niets gedaan. Een vriend stuurde een link naar m’n SoundCloud naar Boys Noize, en die beviel hem wel. Even later kreeg ik een mail in mijn inbox. Zo simpel ging het. Hij verwachtte wel niets van ons maar toen ik hem een stuk of vier previews doorstuurde stond hij er op dat ik die zou afwerken. Hij vond ze echt goed en wou me meteen op zijn label tekenen. Dat is nu zo’n jaar geleden, maar hij legde dus niks van druk op onze schouders. Van die vier kwam er wel maar eentje op mijn debuut, de Monday EP, en dat was 909 Time.
FUZZ - Die Monday EP werd enorm goed ontvangen. Zal je toekomstig werk ook zo klinken?
S: Ja, dat was echt overweldigend. Vooral de respons van Oliver Huntemann, die echt een legende is voor mij, dat hij het goed klinken vond, vond ik te gek. Mijn werk zal zeker wel in diezelfde lijn blijven klinken, maar ik wil wel wat meer experimenteren met andere geluiden en wat synthesizers. Nu heb ik er zelfs geen, ik doe het gewoon basic met Ableton en samples, als een ware bedroomproducer. Ik heb wel wat ‘gear’, zo kocht ik een Groovebox van Roland, maar ik wil graag een echte synthesizer, zoals eenDave Smith of een Juno.
FUZZ - Hoe ligt de verhouding dj-producer bij jou?
S: Ik dj niet zo graag. Ik hou echt veel meer van producen. Echt wel. Maar dj’en vormt gewoon een zeer groot stuk van deze scene. Ik moet het wel doen, en dat is wel met plezier maar toch liever niet elk weekend. Ik wil mijn vrienden ook gewoon nog zien. Als ik dj, speel ik ook nooit eigen werk. Enkel dingen die ik graag hoor en omdat ik er me niet zo op toeleg, is het vaak oud werk. De nieuwe dingen boeien me niet zo.
FUZZ - Je deed ook een remix voor onze landgenoot Modek. Hoe kwam je met hem in contact?
S: Hij vroeg me het gewoon via Facebook. Ik hoor die remix eigenlijk niet meer zo graag. (Grijnst)
FUZZ - Via Audionite weten we dat jullie veel corresponderen. Komt daar misschien een samenwerking van?
S: Misschien wel, we hebben al zo’n vijf of zes tracks klaar. Ze zijn allemaal erg goed, ze zijn… vernieuwend! Ik ben er echt wild van. Concrete plannen om ze uit te brengen zijn er wel nog niet.
FUZZ - Er is een heuse vlaag van nieuw talent op BNR: Benny Rodrigues, Djedjotronic, Audionite. Ze brachten stuk voor stuk topplaten uit.
S: Ja, dat komt deels ook door het sublabel, BNR Trax, dat is meer dance-gericht. Het hoofdlabel BNR is meer experimenteel. Die plaat van Djedjotronic speel ik straks waarschijnlijk wel. Hetgeen Boys Noize nu ook doet met Mr. Oizo, Handbraekes, vind ik echt cool. Het is grappig. (Lacht)
FUZZ - Veel succes met je set, de zaal zit volgepakt op je te wachten!
S: Voor wie was het interview eigenlijk? (Lacht)
FUZZ - Voor Fuzz Magazine, een online magazine uit België, het is wel enkel in het Nederlands, dus waarschijnlijk ken je het niet?
S: Oh, maar dan ken ik jullie wel! Iemand, ik denk dat het Audionite was, stuurde er mij eens een link van en ik vond jullie website er best leuk uitzien.
FUZZ - Bedankt en veel plezier vanavond. We kijken al uit naar je toekomstig werk!
- login of registreer om te reageren





